Finská vláda sestavila tým, který připraví pilotní projekty základního příjmu

Juha-SipiläFinská vláda učinila první krok ke splnění svého slibu, že v tomto volebním období uskuteční pilotní projekty základního příjmu. Již v září ohlásila přidělení grantu skupině výzkumníků z finské vládní agentury KELA, která má na starosti vyplácení důchodů a sociálních dávek. Dalšími členy této skupiny jsou vědci z Tamperské university, členové vlivného Institutu ekonomických výzkumů, a nezávislého think tanku „Tänk“, který již dříve předložil vlastní návrh pilotního projektu základního příjmu. Úkolem této skupiny bude stanovit parametry pilotního projektu, a připravit návrh, který má být příští rok předán ke schválení.

Otto Lehto, prezident sdružení BIEN-Finland, tuto zprávu pozitivně komentoval v rozhovoru Basic Income News: „Vítáme vytvoření této pracovní skupiny, a těší nás, že se na ní podílí KELA, Tänk a vědci z Tamperské university. Jsou to kompetentní organizace, které problematice základního příjmu velmi dobře rozumí.“

Silná a dlouhotrvající podpora základního příjmu mezi občany

KELA se tématu základního příjmu věnovala již dříve a vydala řadu článků a studií k tomuto tématu. Letos v září prováděla ve Finsku průzkum veřejného mínění, který ukázal, že 70% Finů si přeje zavedení základního příjmu, což znovu potvrdilo výsledky podobných průzkumů z roku 2002 a ze začátku letošního roku. Nový průzkum obsahoval navíc otázku týkající se výše základního příjmu – nejvíce respondentů se shoduje na částce okolo 1000 Euro na měsíc.

Publikace výroční zprávy KELA zahájila debatu ve finském parlamentu, kde se i oponenti a skeptici shodli na tom, že nejlepší bude uskutečnit pilotní studii. To se shoduje s názorem úvodníku otištěného 11. října v deníku Helsingin Sanomat, ve kterém se píše o tom, že Finský systém sociálních dávek nutně potřebuje zásadní reformu, a že pilotní studie základního příjmu je dobrý nápad, protože zavedení základního příjmu může být komplikované, a je proto důležité předem prostudovat jeho účinky.

Pilotní projekt by měl být zahájen v roce 2017

Jouni Ovaska (člen Středové strany) navrhuje, aby byl základní příjem vyplácen již v roce 2016. S tím ale nesouhlasí ministryně zodpovědné za realizaci tohoto projektu, Hanna Mäntylä (ze strany Praví finové) a Anu Vehviläinen (Středová strana). Podle nich se příprava experimentu nesmí uspěchat, protože špatně provedená studie by pak neměla velkou váhu. Pilotní projekt by podle nich měl začít až v roce 2017.

Sdružení BIEN-Finland s jejich názorem souhlasí: „Výsledky pilotního projektu provedeného s nízkým rozpočtem a bez dostatečného plánování by z vědeckého hlediska neměly žádnou hodnotu“, řekl prezident sdružení, pan Lehto.

„Největší chybou by bylo provádět lokální studii pouze na jednom místě Finska, protože pak by její výsledky mohly být zkresleny nepředvídatelnými okolnostmi. Nejlepší by bylo pozorovat účinky základního příjmu vypláceného mnoha různým lidem v odlišných životních situacích a na odlišných místech. To by znamenalo buď vylosovat náhodně občany z celého Finska (jak navrhovali minulou zimu Tänk a Sitra), a nebo uspořádat lokální pilotní projekty, ale v mnoha různých oblastech, které mají různý sociologický, ekonomický a demografický profil.“

Na závěr rozhovoru pan Lehto řekl: „Do nově sestaveného týmu pod vedením KELA vkládáme své naděje, že připraví dobrý plán, který posune debatu o základním příjmu kupředu.“

Originál článku: http://www.basicincome.org/news/2015/10/finnish-government-research-team-design-pilots/

Autor: Stanislas Jourdan