Kanadská provincie Ontario připravuje pilotní projekt základního příjmu

Pink_Palace_Toronto_2010

Veřejný rozpočet provincie Ontario na rok 2016 má za jeden z hlavních cílů odstranění chudoby a více inkluzivní společnost. Zahrnuje například plán investovat 178 milionů kanadských dolarů během následujících 3 let pro zajištění dostupného bydlení pro bezdomovce, a další programy pro zlepšení životních podmínek domorodých Kanaďanů a Inuitů v rezervacích. Jedním z jeho bodů je také uskutečnění pilotního projektu základního příjmu.

Ministr financí Charles Sousa v nedávnému proslovu řekl, že vláda má v úmyslu spolupracovat s komunitami, vědci, i jinými zúčastněnými osobami a společně s nimi v roce 2016 naplánovat optimální řešení připravovaného pilotního projektu. Jeho cílem bude vyzkoušet účinnost základního příjmu v praxi a porovnat výsledky se současným systémem podmíněných dávek. Kromě toho má také zkoumat jeho nepřímé účinky, jako například jak velké by byly státní úspory ve zdravotnictví a příspěvcích na bydlení ve společnosti, kde by nikdo neměl menší příjem, než potřebuje k uspokojení základních potřeb.

Zájem o základní příjem v Kanadě v posledních několika letech výrazně stoupá. Minulý rok kanadská lékařská komora předložila výzvu k zavedení základního příjmu se zdůvodněním, že chudoba má prokazatelné negativní účinky na zdraví obyvatel, a je proto důležité řešit přímo příčinu problému, který se týká 14.9% Kanaďanů.

V Quebecu byl minulý měsíc François Blais jmenován ministrem pro zaměstnanost a sociální solidaritu, a dostal za úkol navrhnout způsob zavedení základního příjmu v této provincii. Premiér Quebecu Philippe Couillard k tomu řekl “Myslím to vážně – sleduji dění v jiných zemích, jako je například Finsko, a tato myšlenka mi připadá velmi lákavá. Na jedné straně zjednodušuje státní administrativu, na druhé zajišťuje lidem důstojnost, což je velmi zajímavá kombinace”. Zájem o základní příjem projevil také federální ministr Jean-Yves Duclos. Liberálové z provincie Manitoba slíbili, že pokud uspějí v dubnových volbách, uskuteční v Manitobě dva podobné pilotní projekty.

Provincie Ontario však nyní pokročila dál než všechny ostatní. Podrobnosti o připravovaném pilotním projektu sice zatím nejsou známy, Ontario je však první kanadskou provincií, která podobný pokus nejen zvažuje, ale již ho zařadila do veřejného rozpočtu na letošní rok.

Ilustrační obrázek: Pink Palace Toronto 2010 by Benson Kua (Own work) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons