Švýcarsko: Základní příjem by stál jen 25 miliard franků

swiss-francsŠvýcarská vláda vydala zprávu, podle které by byl celonárodní základní příjem levnější, než se původně předpokládalo.

Ministerstvo sociálního zabezpečení zveřejnilo 11. března výpočet očekávaných nákladů na zavedení základního příjmu v celé zemi, které by stálo 25 miliard franků, což ve Švýcarsku odpovídá 3.8% HDP. To je velký rozdíl oproti dřívějším odhadům, že podobný projekt by vyžadoval až 154 miliard (24% HDP).

Návrh, se kterým ministerstvo pracovalo, je přitom poměrně velkorysý. Počítá se základním příjmem ve výši 2 500 franků měsíčně (asi 62 000 Kč) pro každého dospělého, a čtvrtinovou částkou pro každé dítě.

Dle zprávy by se na druhé straně ušetřilo 55 miliard na výdajích sociálního pojištění, které by se přidaly ke 128 miliardám z daně z příjmu. O zbývajících 25 miliard by se navýšila daňová zátěž. Ve zprávě je také zmíněno, že podle některých zastánců základního příjmu by byly úspory sociálních výdajů ještě vyšší, a daňová zátěž by se tak prý zvýšila jen o 2 miliardy.

Po ekonomické stránce je financování základního příjmu řešitelné. O tom, zda bude Švýcarsko první zemí, která podobný systém zavede, rozhodnou občané v referendu, které se uskuteční 5. června.

Zde jsou odkazy ke stažení výše zmíněné zprávy o financování základního příjmu: německy, francouzsky, italsky.

Ilustrační obrázek: Shifting to Francs by Storm Crypt (Own work) [CC BY-NC-ND 2.0], via Flickr