Uganda: Nový experiment se základním příjmem má trvat 2 roky

FortPortalUganda1Od ledna 2017 bude 50 domácností ve vesnici Fort Portal dostávat základní příjem. Projekt bude trvat dva roky, a má být základem pro vědeckou studii k tomuto tématu, kterou uskuteční vědci z Ghent University v Belgii. Projekt pořádá nezisková organizace Eight, a v jeho průběhu se bude natáčet dokumentární film Village One.

Organizace Eight (v překladu “osm”) si své jméno zvolila podle toho, že v Ugandě stačí k pokrytí životních potřeb jednoho dospělého a jeho dvou dětí jen 8 euro (asi 216 Kč) na týden. Je to velmi nová organizace, vznikla v roce 2015. Založili ji Steven Janssen (režisér a filmový producent) a Maarten Goethals (odborník na rozvojovou spolupráci). Experiment ve Fort Portal má být prvním projektem této organizace. Nezbývá něž jim popřát, aby uspěli.

Více informací najdete na stránkách projektu. Je tam také krátké video z místa, kde bude experiment probíhat. Pokuazuje na některé negativní dopady chudoby a to, jak by základní příjem mohl zlepšit život v oblastech, které jsou chudobou nejvíc zasaženy.

Originál článku: http://www.basicincome.org/news/2016/04/uganda-new-two-year-basic-income-pilot-project/

Ilustrační obrázek: Fort Portal, Uganda by Enzinho83 (Own work) [CC BY-NC-ND 2.0], via Flickr